Bohaterowie pod parasolem

Umberella Academy znacznie ważniejsze są relacje pomiędzy postaciami, a to, jak na wyjątkowych ludzi reaguje zewnętrzny świat. Stąd biorą się różnego rodzaju kryzysy. Od tych rodzinnych, czyli niedomówień, niedopowiedzeń i przemilczanych problemów, po konflikty zagrażające istnieniu ludzkości.

Superbohaterowie wciąż są na fali! Podejrzewam, że to duża zasługa serii Avengers. Ale fikcyjny świat pełen wyjątkowych ludzi nie kończy się na Iron Manie i Batmanie. Są także inni! Jest ich wielu! Co już pewnie wszyscy dostrzegli. Jedni z przerażeniem, bo jak długo jeszcze kinowe repertuary będą okupowane przez kolejnych superbohaterów, a drudzy z radością, bo lubią oglądać filmy, w których ratuje się świat przez akompaniamencie wybuchów. Zapominamy o tym, że komiks, jako medium, nie jest i nigdy nie był jednorodny.

Najbardziej rozpoznawalny jest komiks superbohaterski. A to ze względu na dużą obecność w popkulturze takich postaci jak Superman lub Batman. Obaj stanowią wręcz łatwo rozpoznawalne archetypy komiksowych superherosów. Siła tego drugiego jest w pełni uzależniona od ziemskich aspektów, co szczególnie przejawia się w umiejętnym wykorzystywaniu technologii. W Batmanie nie ma nic nadprzyrodzonego, w przeciwieństwie do Supermana. Przybył z innej planety, potrafi latać, ma rentgen w oczach i laserowe spojrzenie. Przyznaję, trzeba lubić taką formę rozrywki, nie do każdego ona trafia. Jednak, jeżeli superbohaterskie zmagania kompletnie Was nie obchodzą, to może warto spróbować z inną odmianą komiksu. Z komiksem autorskim.

Rozumiem, że w nowoczesnym świecie, przesyconym wrażeniami, niewiele jest czasu na czytanie obrazkowych historii. Z pomocą przychodzi Netfliks i ekranizacje komiksów autorskich. Aby zobaczyć, z czym dokładnie się je tę odmianę popularnego medium, warto poświęcić weekend na obejrzenie Umbrella Academy. Historia pełna interesujących postaci, z których każda posiada jakąś wyjątkową umiejętność. Jednak nie dajcie się zwieść, temu krótkiemu opisowi! W Umberella Academy znacznie ważniejsze są relacje pomiędzy postaciami, a to, jak na wyjątkowych ludzi reaguje zewnętrzny świat. Stąd biorą się różnego rodzaju kryzysy. Od tych rodzinnych, czyli niedomówień, niedopowiedzeń i przemilczanych problemów, po konflikty zagrażające istnieniu ludzkości. Umberlla Acadamy niesie ze sobą ciekawe przesłanie oraz pokazuje niebezpieczeństwa czające się za brakiem rozumienia siły, która drzemie w człowieku.

Oczywiście, jak przystało na komiksową historię, wiele elementów jest wyolbrzymionych. Tylko że bez alegorycznej narracji, świat przedstawiony nie byłby taki nęcący. W Umbrella Academy postacie zostają pozbawieni boskiej otoczki, którą mieli w wersji superbohaterskiej. Sprowadzeni do roli ludzi, muszą mierzyć się z problemami codzienności. Właśnie to jest ciekawe w Umbrella Academy! Sztuczna rodzina stworzona z grupy osób o niezwykłych umiejętnościach zostaje zmuszona do poznania tajemnic ich przybranego ojca oraz skonfrontowania się ze swoimi słabościami. W tym serialu więcej jest babrania się w psychice poszczególnych osób, niż wybuchów i strzelania z oczu laserem. Umbrella Academy to ciekawy tytuł dla osób, które mają dość superbohaterskich zmagań, ale wciąż chciałyby obejrzeć na ekranie odrobinę cudowności zanurzonej w szarej, zwykłej, codzienności.