Literat przegląda Internet #1

Człowiek po urlopie, to człowiek, któremu głowa pęka od pomysłów. Jednym z nich są moje osobiste i najbardziej prywatne przeglądy Internetu, które od teraz będę publikował. Zawsze coś tam czytam sobie w Internecie, ale nie wszystko inspiruje mnie do napisania felietonu lub artykułu. Tę drobnicę będę zbierał tutaj.

Zacznijmy od czegoś nieśmiertelnego. Trafiłem na ciekawą edycję Alicji w Krainie Czarów. Pełna jest adnotacji, obrazków i dostępną online. Nic tylko czytać, oglądać i się rozkoszować. Moim zdaniem jest lepszą od – wciskanego na siłę i wszędzie – Małego Księcia. Pamiętam czasy, gdy ta pozycja królowała na Fejsbukowych listach „najważniejszych książek, które w życiu przeczytałem”. Nic w tym dziwnego, bo życie jest jak pudełko czekoladek i odpowiadasz za to, co oswoisz.

Połowa wakacji za nami, ale upały wciąż doskwierają. To może jakiś kryminalik? Na przykład Łukasza Orbitowskiego? W takim razie udajcie się na stronę Narodowego Instytutu Audiowizualnego, gdzie – za darmo! – będziecie mogli pobrać ebook Tylko Maks. Przygotowano trzy odmiany – pdfa, mobi oraz epub. Czytniki w dłoń! Niech Kindle i inne urządzenia zaznają odrobiny polskiego upału.

Jeżeli ktoś wspiera Wolną Kulturę, to ucieszy się na wieść o tym, że Muzeum Historii Polskiej przygotowało dokument na temat polityki otwartości.Polska kultura coraz częściej korzysta z Creative Commons. Nic tylko się cieszyć! Szkoda, że informacja ta nie znalazła się w mediach. Najwyraźniej darmowy dostęp i bezpłatne korzystanie z zasobów są mało ważne. Lepszą oglądalność mają surfujące psy.

Narodowe Centrum Kultury opublikowało interesujący wywiad z autorką książki Ciała Niebieskie. Tanja Dueckers mówi o poszukiwaniu śladów przeszłości, pieczołowitym zbieraniu okruchów pamięci. Inspirujące.

Wszyscy narzekamy, że mamy coraz mniej czasu, że płynie on w niesamowitym tempie. A może to tylko kwestia perspektywy? Ten interaktywny eksperyment w interesujący sposób prezentuje problem uciekających chwil i gwałtownego przyspieszenia momentów.

Zmutowany bałwan! / Wyszperane na reddit.com
Zmutowany bałwan! / Wyszperane na reddit.com

//Obrazek wyróżniający Zarko Drincic / Yesterday news (CC BY ND 2.0)