Literat przegląda Internet #8

Rok akademicki rozpoczęty. Tradycyjnie towarzyszy temu mały chaos, ale mam nadzieję, że sytuacja ustabilizuje się w ciągu następnych kilku tygodni. Najważniejsze jest to, aby studenci w końcu się odnaleźli i zaczęli pojawiać się na zajęciach. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko jednej grupy.

Zaczęło się siedzenie w Zakładzie Kultury Literackiej i nadrabianie czytelniczych zaległości. W poniedziałek, z przestrzeni Internetu, wyłowiłem ciekawe czasopismo. „Somokopolitan” – tak, nosi taką przekręconą nazwę – jest poświęcone kulturze popularnej. Warto poczytać, w drugim numerze jest kilka bardzo interesujących artykułów.

GUS donosi, że ponad 2 miliony Polaków wyemigrowało. Dlaczego? Myślę, że podskórnie wszyscy czujemy, skąd wzięła się ta liczba. A jeżeli ktoś jeszcze nie wie, to polecam ten, momentami wstrząsający, tekst.

Czy faktycznie wkrótce zabraknie nam rąk do pracy? A może to sama praca stanie się racjonowana, bo będą nam ją odbierały maszyny? Polecam spojrzenie Piotra Kuczyńskiego, który ma wątpliwości co do bezkrytycznego technologicznego optymizmu.

Gry komputerowe są drogie, ale na szczęście Steam robi świetne przeceny! – wielu z nas, graczy, tak właśnie myśli. Być może wkrótce przyjdzie się nam przyzwyczaić do zachodnich cen. Polecam wypowiedź Tomasza Gawlikowskiego z Techlandu, który zauważył, że nasz kraj stal się potentatem w eksporcie… kluczy.

Fani Toma Waitsa obecni? Jeżeli tak, to obejrzyjcie sobie animowany wywiad z tym artystą.

//Obrazek wyróżniający: Svein Halvor Halvorsen / 366 • 25 • Coffee and news (CC  BY NC ND 2.0)