Literat przegląda Internet #9

Noszenie kaganka to trudne zajęcie. Bywa, że jest on bardzo ciężki, innym razem może zaprowadzić w różne, często bardzo nietypowe, okolice. Dlatego warto go odłożyć i eksplorować Internet. Zdarza się, że jest to znacznie bardziej niebezpieczne.

Na początek coś mądrego. Gdzie nie pójdę, to słyszę o gamifikacji, o tym, że wszystko polega wyłącznie na zbieraniu punktów i zaliczaniu kolejnych etapów. Tych mniej lub bardziej chybotliwych teorii „ugrowienia” świata mam dość. Dlatego cieszę się, że dostępna jest publikacja Gamification. Critical Approaches, która w interesujący sposób porządkuje ten temat. Na dodatek można ją pobrać za darmo.

Mało mądrych rzeczy? W takim razie coś jeszcze mocniejszego – doczekaliśmy odpowiedzi od Stephena Hawkinga. AMA było zorganizowane jakieś pół roku temu, ale warto było poczekać. Lektura obowiązkowa.

Robert Yang napisał interesujący felieton na temat doświadczania grania. Można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale myślę, że temat jest godny zastanowienia.

Nudzicie się? Podobno inteligentni ludzie się nie nudzą. Okazuje się, że nuda to także przywilej. Nie wiem, co o tym sądzić.

Jestem psychofanem Władcy Pierścieni. Dlatego, gdy zobaczyłem te nigdy niepublikowane szkice, to oszalałem.

//Obrazek wyróżniający: Zarko Drincic / Yesterday news (CC BY ND 2.0).