Świat cieni

Śledztwo, tajemnicza kobieta i zło czające się w mroku. Trudno ukryć to, że detektyw w kryminale czarnym nie miał lekko. Zawsze „coś” na tę postać czyhało, bohaterowie odgrywający tę rolę wiecznie byli zagrożeni. Nie inaczej jest w przypadku Wolverine’a.

Jim Logan detektywem? Tak. Jedno z wydań serii Marvel Noir opiera się na schemacie kryminału czarnego. Głównym bohaterem jest Wolverine, z jedną, bardzo poważną, zmianą – autorzy pozbawili go nieludzkiej umiejętności regeneracji. Logan w Wolverine Noir jest „zwykłym” człowiekiem, krwawi, można go zabić. Odznacza się wyjątkowymi umiejętnościami walki nożem oraz mieczem i znacznie lepszą wytrzymałością. Został uczłowieczony, ale tylko częściowo. Autorzy komiksu pozwolili sobie na zachowanie zwierzęcej natury Logana. Staje się ona jeszcze bardziej wyraźna, ponieważ postać zostaje pozbawiona cech mutanta.

Detektyw Jim Logan ma problem z gniewem. Zdarza się, że wściekłość przejmuje nad nim kontrolę i wtedy staje się prawdziwą bestią. Krzywdzi innych, nie potrafi się powstrzymać i działa niczym szaleniec owładnięty morderczym szałem. W Wolverine Noir cecha ta jest bardzo ważna, ponieważ związana jest z bolesną tajemnicą, której ciężar musi dźwigać główny bohater. W ciekawy sposób zostaje ustawiony problem zwierzęcości Jima Logana. Już nie jako mutant, ale jako człowiek. Agresja jest dla niego sposobem na wyładowanie swoich emocji, ale szał pojawia się, gdy bohater osiąga granicę wytrzymałości. Okazuje się, że cienka linia dzieli człowieka i drzemiącą w nim bestię. W przypadku Logana jest to najmocniej widoczne. Jednak on stara się zrozumieć swoją naturę, pragnie ją okiełznać. W mrocznym świecie komiksu Wolvrine Noir jest promykiem nadziei – okazuje się, że są w nim pokłady dobra. Wyrusza na poszukiwanie swojego partnera, mimo że nie darzy go szacunkiem, ale z uwagi na specyficzne relacje pragnie go odnaleźć. Logan czuje się odpowiedzialny za kogoś. Zło, które jest jego udziałem, wynikało z afektu, ale ten bohater nie szuka wytłumaczenia, wybiera karę i to odróżnia go od innych postaci w komiksie.

Wolverine Noir / Marvel
Wolverine Noir / Marvel

Świat przedstawiony w Wolverine Noir jest mroczny i przesiąknięty złem. Pozbawiony został pozytywnych wartości, ścierają się w nim siły destrukcyjnie wpływające na pozostałych bohaterów. Pragnienie zniszczenia, upadek moralności oraz brutalne traktowanie innych – oto Nowy Jork w Wolverine Noir. Zło zostaje podkreślone przez wykorzystane bardzo sugestywnych ilustracji oraz grę światłocienia. Wszystko to sprawia, że lektura tego komiksu jest ciekawym doświadczeniem. Obserwowanie prób zrozumienia swojej natury, których dokonuje Logan bardzo kontrastuje z bezmyślnością zła, które dominuje w świecie przedstawionym. Wszyscy są owładnięci pragnieniem zniszczenia – siebie lub innego – Logan natomiast poszukuje sposobu na scalenie swojej osobowości. Świat w Wolverine Noir jest wyjątkowy – zbudowany został z cieni, ale trudno znaleźć w nim jakiekolwiek światło.