Literat przegląda Internet nr 161

Epic zwalnia 16% załogi! Zima w gamedevie trwa w najlepsze, nawet wielkie korporacje nie są bezpieczne, a rok jeszcze się nie skończył...

Kończę właśnie weekend, w trakcie, które udało mi się odpocząć. Wyskoczyłeś na wieś, pojeździłem Rustlerem i pograłem w Monster Hunter: Rise. Co jest dla mnie przezabawne, ponieważ postanowiłem wrócić do tej gry, po odpaleniu Monster Hunter: Now, czyli mobilnej wersji polowania na potwory. W zasadzie tak to ma działać. Co mam na dzisiaj? Informację o zwolnieniach w Epicu, zdjęcia opuszczonych warsztatów oraz materiał na temat bezpieczeństwa w Sieci.

Kolejny odcinek zwolnień w gamedevie

28 września 2023 firma Epic ogłosiła, że zwalnia 16% załogi, czyli około 830 osób. Przyznaję, że jest to dla mnie spora niespodzianka. Wydawać by się mogło, że Epic to taka stabilna korporacja, pieniądze płyną wartko za sprawą Fortnite’a. A tu okazuje się, że wcale nie jest tak różowo. Co ciekawe, ogłoszono także, że wzrasta cena waluty premium. Pewnie, aby nadążyć za inflacją.

Według oficjalnej informacji od prezesa firmy Tima Sweeney’a zwolnienia są związane ze sprzedażą BandCamp oraz oddzieleniem SuperAwesome od Epica. Korporacja była wcześniej na zakupach i okazało się, że jednak te dwie firmy nie przynoszą miliardowych zysków. Ile to jest osób? 250, a więc pozostałe 580 to już zwolnienia wewnątrz struktur Epic. Tim Sweeney zapewnia, że restrukturyzacja nie dotyczy krytycznych ról związanych z rozwojem produktów oraz zaznacza, że w październiku odbędzie się spotkanie w sprawie priorytetów i dalszego rozwoju korporacji.

Zastanawiam się, czy to faktycznie koniec zwolnień w Epicu. Jeszcze niedawno pisałem, że firma ma środki, aby powalczyć z monopolem Steama na sprzedaż gier, ale teraz to przestaję być tego taki pewien. Na pewno dużo zależy od tego, jak rozwinie się temat Wysp trybie kreatywnym we Fortnite oraz czy faktycznie ludzie zaczną chętniej kupować produkty w Epic Games Store. O silnik, Unreal Engine, myśle, że można być spokojnym, szczególnie po ostatnich atrakcjach, jakie zapewniło Unity.

Opuszczone miejsca

Przeglądając strony zapisane na później, trafiłem na taką, która agreguje zdjęcia z opuszczonych przestrzeni. „Abandoned America” to fascynujący zestaw miejsc, które zostały stworzone, a następnie zapomniane przez ludzi. Powolny rozkład porzuconych przedmiotów, mebli oraz samej struktury jest interesujący. Polecam poklikać i pooglądać obrazki. Mają też podcast!

Mroczny Internet

Jeśli czujesz, że media głównego nurty wciąż atakują i straszą Cię, Dark Webem, to ta rozmowa jest dla Ciebie. Wszystko ładnie wytłumaczone, także sposoby oszukiwania ludzi. Jak to powstaje? Jak testuje się takie metody? Czy przestępcy działają sami, a może w grupie zorganizowanej lepiej, niż niejedna korporacja? Zachęcam do obejrzenia materiału!